Linia Zdjęcie kobiety Kształt

ZACZNIJMY OD BÓLÓW GŁOWY...

Zwykły ból głowy od czasu do czasu spotyka każdego z nas. Jest to ból zazwyczaj całej głowy, trudny do punktowego zlokalizowania. Zwykle nie towarzyszą mu inne objawy, jak nudności czy wymioty. Nie ma nadwrażliwości na światło czy hałas.

Niektórzy doświadczają go na skutek zmęczenia, silnego stresu emocjonalnego, wahań ciśnienia atmosferycznego czy braku snu. Ból głowy może pojawiać się również na skutek problemów neurologicznych lub jako objaw wielu chorób ogólnoustrojowych, internistycznych, laryngologicznych czy okulistycznych.

Linia
Kształt Kształt Zdjęcie kobiety

Warto wiedzieć, że istnieje ponad 150 rodzajów bólów głowy i dzielimy je na:

  • bóle samoistne (zwane pierwotnymi), w których problemem zdrowotnym jest sam ból. Do najczęstszych zaliczamy: migrenę w podziale na epizodyczną i przewlekłą, klasterowy ból głowy oraz ból głowy typu napięciowego,

  • bóle wtórne wywołane różnymi chorobami np. choroby naczyniowe mózgu, urazy czaszkowo-mózgowe, nadciśnienie tętnicze, choroby oczu – jaskra, czy choroby laryngologiczne.

Jeśli ból głowy jest jedyną przyczyną Twojej dolegliwości, warto wiedzieć, że łatwo go rozróżnić. Pamiętaj jednak, że ostateczną diagnozę zawsze powinien postawić lekarz.

  • Obrazek bólu klasterowego
  • Obrazek bólu napięciowego
  • Obrazek bólu migrenowego

Pędzel
Zdjęcie migreny epizodycznej

Linia

JAK ODRÓŻNIĆ BÓL GŁOWY
OD MIGRENY?

Zdarza się, że migrena jest bagatelizowana i mylona ze zwykłym bólem głowy. Z drugiej strony sporo osób ma tendencję do nazywania każdego bólu głowy migreną.

W przypadku migreny ból jest inny i bardzo charakterystyczny. Z reguły występuje on po jednej stronie głowy (rzadziej może występować naprzemiennie lub obejmować całą głowę), nie jest jednostajny tylko pulsujący, z tendencją do nasilania się w czasie jakiejkolwiek aktywności.

To co bardzo istotnie odróżnia migrenowy ból głowy od tzw. zwykłego bólu głowy to zwiększona wrażliwość na światło, dźwięki i różnego rodzaju zapachy. Bardzo często występują też mdłości, a nawet wymioty.

Pamiętaj, że trafna diagnoza postawiona przez lekarza oraz szybkie ustalenie optymalnego leczenia są kluczowe dla jakości Twojego życia.

Dlatego przed wizytą u lekarza POZ lub neurologa postaraj się przygotować odpowiedzi na kilka pytań, które pomogą w ustaleniu rodzaju Twojej dolegliwości.

  • Jak często występuje ból głowy?

  • W jakich okolicznościach najczęściej pojawia się ból głowy (stres, wysiłek fizyczny, jedzenie, brak snu, pogoda etc.)?

  • Czy ból ma charakter jednostronny czy całej głowy?

  • Jaki jest jego rodzaj? Jednostajny czy pulsujący?

  • Czy podczas bólu głowy występuje większą wrażliwość na światło, dźwięki i zapachy oraz mdłości lub wymioty?

PP-NNT-POL-0019