POWIEDZ STOP MIGRENIE

POWIEDZ STOP MIGRENIE

ŻYCIE Z MIGRENĄ MOŻE BYĆ WYZWANIEM, ALE CZY MUSI?

Jeśli żyjesz z migreną, codziennie musisz podejmować decyzje z nią związane.

Niektóre decyzje skupiają się na tym, by objawy ustąpiły - na przykład, czy lepiej sięgnąć po wodę czy kawę? Okład z lodu czy ciemne okulary? Są też decyzje, które mają wpływ na życie osobiste. Na przykład wybór między występem córki w szkolnym przedstawieniu, a ukrywaniem się za zaciemniającą maską na oczy. Wybór między wyjściem z przyjaciółmi, a doczołganiem się do łóżka.

W ostatnich latach pojawiły się nowe metody leczenia migreny. Jednak nie działają one u wszystkich, co sprawia, że nadal są osoby, które szukają skutecznego sposobu na radzenie sobie z objawami choroby.

Jeśli od jakiegoś czasu stosujesz terapię przeciwmigrenową i nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów nadszedł czas, aby rozważyć coś nowego.

złożoność migreny
życie z migreną

WPŁYW MIGRENY NA TWOJE ŻYCIE

Osoby żyjące z migreną wiedzą, że kiedy zaczyna się atak, może on mieć ogromny wpływ na codzienne życie.1

Migrena jest nie tylko wyniszczająca, ale także nieprzewidywalna. Może zaatakować w dowolnym momencie i zakłócić wszystko. Nawet sposób, w jaki doświadczasz migreny, może nie być taki sam za każdym razem, gdy masz atak. Czasami zaczyna się od aury, po której następuje ból (mogący obejmować wiele obszarów ciała) i ogólne zmęczenie. Innym razem są to nudności, a następnie pulsowanie w głowie oraz wrażliwość na dźwięk i światło2. A to jedynie objawy fizyczne. Migrena może mieć również wpływ na sferę emocjonalną i wpływać na ogólną jakość życia. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób rozmowa z lekarzem może pomóc w znalezieniu prostszego sposobu radzenia sobie z migreną.

RANDKA? CZY SAMOTNY WIECZÓR W CIEMNOŚCIACH?

49%

OSÓB UWAŻA, ŻE BYŁOBY LEPSZYMI PARTNERAMI, GDYBY NIE MIGRENA.3

relacje a migrena

RELACJE

Migrena może mieć negatywny wpływ na relacje z przyjaciółmi, członkami rodziny i partnerem. Możesz nawet odczuwać frustrację i zmęczenie. Czasami otwarcie się przed przyjaciółmi i bliskimi oraz wyjaśnienie z jakimi objawami się zmagasz, może pomóc.4

PÓJŚĆ DO PRACY? CZY WZIĄĆ WOLNE?

20%

OSÓB MARTWI SIĘ O UTRATĘ PRACY Z POWODU MIGRENY.5

praca i kariera zawodowa - migrena

PRACA I KARIERA ZAWODOWA

Migrena jest głównym powodem obniżonej wydajności w pracy z powodu ciężkich objawów, co dodatkowo zwiększa stres związany z potencjalną utratą pracy z powodu choroby. Pozostaje mieć nadzieję, że istnieje inny sposób leczenia migreny, który może pomóc lepiej radzić sobie z jej objawami.6

POBAWIĆ SIĘ Z DZIEĆMI? CZY ZADZWONIĆ PO OPIEKUNKĘ?

62-69%

OSÓB UWAŻA, ŻE MIGRENA MA NEGATYWNY WPŁYW NA CZAS SPĘDZANY Z DZIEĆMI I PARTNEREM.7

rodzicielstwo z migreną

RODZICIELSTWO

Migrena może być szczególnie trudna dla rodzin. Rodzice i opiekunowie cierpiący na migrenę często wycofują się z wydarzeń i aktywności rodzinnych, a niektórzy uważają, że byliby lepszymi rodzicami, gdyby nie mieli ataków migreny. Znalezienie prostszego sposobu radzenia sobie z objawami może pomóc.4

W Polsce dostępne są nowatorskie leki dedykowane migrenie. Leki te przepisywane są przez lekarza na receptę.

Znajdź lekarza specjalizującego się w leczeniu migreny.

Lista ośrodków

Referencje: 1. Lipton R. What to do when migraine treatment fails. American Headache Society. Dostęp: 01.2024. https://americanheadachesociety.org/news/what-to-do-when-treatment-fails/. 2. Burch R. Preventive Migraine Treatment. Continuum (Minneap Minn). 2021;27(5):1494-1495. 3. Moreno-Ajona D, Chan C, Villar-Martinez MD, Goadsby PJ. Targeting CGRP and 5-HT1F receptors for the acute therapy of migraine: A literature review. Headache. 2019l;59 Suppl 2:3-19. 4. Gilmore B, Michael M. Treatment of acute migraine headache. Am Fam Phys. 2011;83(3):271-280. 5. Diamond M, Marcus D. Diet and headache control. American Migraine Foundation. Updated May 2008. Dostęp: 01.2024. https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/diet/. 6. Mayo Clinic. Migraine symptoms and causes. Dostęp: 01.2024. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/syc-20360201. 7. Goadsby P. Stress and Migraine. American Migraine Foundation. Published on March 16, 2017. Dostęp: 01.2024. https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/stress-migraine/. 8. Negro A, Seidel JL, Houben T, et al. Acute sleep deprivation enhances susceptibility to the migraine substrate cortical spreading depolarization. J Headache Pain. 2020;21(1):86. 9. Meissner M. The evidence connecting migraine and mental health. Medical News Today. Published February 25, 2021. Dostęp: 01.2024. https://www.medicalnewstoday.com/articles/evidence-connecting-migraine-and-mental-health. 10. Association of Migraine Disorders. Triggers of Migraine. Dostęp: 01.2024. https://www.migrainedisorders.org/migraine-disorders/migraine-triggers/. 11. Amin FM, Aristeidou S, Baraldi C, et al. The association between migraine and physical exercise. J Headache Pain. 2018;19(1):83.